Lydnadsklass II (10 startande)
15 oktober 2006
Domare: Sven-Arne Svensson

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Camilla van Tol Viltvårdarn's Dagg Lab Järfälla 181,5 1:a pris
2 Agneta Norén Blue Grass Pyla Briard Järfälla 167,5 1:a pris
3 Helena Nyberg Strandsmedjans Sot Rottw Järfälla 166 1:a pris
4 Mary Wright Amadeus Tollare Bro-Håbo 160,5 1:a pris
5 Jessica Adler River Duck's Omaha Tollare Bro-Håbo 140 2:a pris
6 Cissi Olin Oneway's Speed of Life Collie K Haninge 136,5 3:a pris
7 Benite Edén Dino vom Selberg Vit herd Skutskär 129,5 3:e pris
8 Sari Klemola KwaSun's Alice Schäfer Järfälla 127 3:e pris
9 Helge Bollström La hoya Mercedez Benz Aus Shep Vällingby 115 3:e pris
10 Lotta Wiklander Skogshöjdens Accra Schäfer Sthlms avd 112,5 3:e pris

Lydnadsklass I (14 startande)
15 oktober 2006
Domare: Mats Johansson

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Susanne Gripsborn Skeppartorps Binja Hov Botkyrka 180 1:a pris
2 Gabriella Ogunnaike Sjöbygårdens Austin by Nighet Lab Järfälla 177 1:a pris
3 Sara Persson Evallens Chocolate Nougat A Kelpie Sthlm HU 157 2:a pris
4 Anneli Carböl Sörhols Birka Hov Järfälla 153,5 2:a pris
5 Maria Wahlström Easygårdens Nedja Sparven Comaneui Schäfer Järfälla 147,5 2:a pris
6 Caroline Vapper Tayson Blandras Järfälla 146 2:a pris
7 Annika Kahua Coldrock's Dominiq Rotw Jäfälla 143 2:a pris
8 Kristina Forsberg Kipis Bell Terv Bro-Håbo 136,5 3:e pris
9 Birgitta Melin Rockamove Holly-Hock B.Krr Waxholm 134 3:e pris
10 Helena Eriksson Varitzas Jambalaya Schäfer Waxholm 132 3:e pris
11 Ingrid Johansson RIngside's Melody Boxer Väsby 131,5 3:e pris
12 Anette Wärme Shellmoores Zamita St pudel Botkyrka 116 3:e pris
13 Karin Hedin Flatterhaft Movie Star Flat DTBK 104 3:e pris
14 Sofia Jeppsson Camalis Kevin Just A heartbreaker Dv Pin Sthlm S 73 0

Appellklass Spår (4 startande)
16 september 2006
Domare: Staffan Nordin

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1

Carina Tinghäll

Beauty Nights Dream of you Flat Knivsta 253,75 Uppf
2 Kaj Andersson Dobfaciers Retz Doberm Vällingby BK 240,25 Uppf
3 Lena Berg Namalj Atara Malinois DTBK 161,5 Godk
4 Karin Blomgren Rissies Alpha Riesen Haninge BK 158,75 Ej godk

Lydnadsklass I (grupp 1, 6 startande)
16 oktober 2005
Domare: Elisabeth Kyhlstedt

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Tommy Brandt Frida Blandras Mälarö BK 165 1:a pris
2 Anette Backman Next Generations Zilmarillion Aust. Shepard Sthlms avd 163,5 1:a pris
3 Christine Hjortsberg Allydors Rossybaten Kaitos Tollare Tyresö BK 142,5 2:a pris

Lydnadsklass I (grupp 2, 15 startande)
16 oktober 2005
Domare: Sven-Arne Svensson

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Maj Uggelberg- Goldberg Cultiea Glaleann Mohr Tervuren SoSU BK 179,5 1:a pris
2 Vibeke Amundsen-Thorn Liza Blandras Järfälla BK 168 1:a pris
3 Marie Elgström Wintergate Krusmynta Golden Retriver SBK 166 1:a pris

Lydnadsklass II (grupp 1, 10 startande)
16 oktober 2005
Domare: Elisabeth Kyhlstedt

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Annika Pettersson Capacity´s Alkmene Flatcoated Retriver Väsby BK 175,5 1:a pris
2 Tommy Palmqvist Adrian Schäfer Järfälla BK 167 1:a pris
2 Therese Martens Mytologins Eigia Hovawart Järfälla BK 167 1:a pris och ett LP
2 Camilla Stighammar Deminas Karma Rottweiler DTBK 167 1:a pris
             

Spår Appell klass 11 september 2005


Från vänster 2:an Göran Feder, 1:an Camilla van Tol och 3:an Helena Rosenberg

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Camilla van Tol Viltvårdarn´s Dagg Lab  Järfälla BK 283  Uppfl
2 Göran Feder Varitzas Lido  Schäfer AFS 267,5  Uppfl
3 Helena Rosenberg Fandangos Viktor Rottw  Järfälla BK 259 Uppfl
4 Roine Löfgren Attityds Afrodite Rottw
Södertälje BK
211,25  Godk
5 Christoffer Westin Peppar-Absolut Boxer SSBK 185,75  Godk
6 Sven-Erik Jonsson Rusch Love Bird St Pudel
Haninge BK
164,25  Godk
7 Håkan Hjelte Bettlines Aztor Schäfer Nacka BK 141,25 Ej Godk

Lägre klass Spår 5 juni 2005
 

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1  Fredrik Jelving  Fortezzas Ignatius " Malte "  Rottw  Järfälla BK 515,25  Uppfl
2 Birgitta Eriksson Divagårdens Athena  Schäf  SBK:s Stockholms avd.  490  Uppfl
3  Anitha Falk  Dilloyds Futuramic  Aussie  Järfälla BK  418,50  Godk
4  Louise Nilsson  Northstaff Comache  Staff.BT
Sölvesborg BK
 405,5  Godk
5 Maria Olivemark Zincans Johnny Jackpot  Am.Staff  Väsby BK  401,75  Godk
6  Ingrid Tapper  Chessplayer Negro Amaro  Aust.shep
 Botkyrka BK
 349,25  Godk
7  Annica Engström  Roseloes AG Morue    Brandade  (?? )  Beauceron  Uppsala BK  339,25  Godk

 

Lydnadsklass I 16 april 2005

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Petra Strand

Emenems Algot

Bland Bro Håbo BK 181,5 1:a pris
2 Carl Nordell

Isfolkets search for fun Rita

Briard Malarö BK 168 1:a Pris
3 Eva Glimmerdahl Rostaggens Chief Rocco Kelpie Bro Håbo BK 161 1:a Pris
4 Elsa Gunnar Rydvik How. STOKK 158 2:a pris
5 Rufus Johns Sjöstrand Bland Nacka BK 156 2:a pris
6 Ulvaskogens Mata Hari Christian Eriksson Sch AFS 154 2:a pris
7 Crown foresters bellimbouto Martin Fryklöf Flat Malarö BK 145 2:a pris
8 Yellows Victoria Plum Vendetta P-O Evaldsson Golden Mälarö BK 140 2:a pris
9 Blue Grass Pyla Agneta Noren Briard Järfälla BK 137 3:e pris
10 Tyson Gabriella Oggunaike Lab Järfälla BK 108 3:e pris


Lydnadsklass II 16 april 2005

Plac Förare Hundnamn Ras Klubb Poäng Merit
1 Eva Rundgren High techs silkin satin Stor pudel Järfälla BK 175,5 1:a pris
2 Lillemor Hedlund Schärotts Otchi Schäfer Vallentuna BK 130 3:e pris
3 Jessica Lönnelid Daleos Ojdå Rottw Roslagens BK 118,5 3:e pris